Προς τον Οσιώτατον Καθηγούμενον Κύριον Κύριον Ιωάσαφ Αρχιμανδρίτην και την περί Αυτόν Σεβασμίαν εν Χριστώ Αδελφότητα της κατ' Άθω Ιεράς Βασιλικής και Πατριαρχικής Μονής Κουτλουμουσίου.
Σεβάσμιοι Πατέρες,
Χριστός Ανέστη! Κατάντικρυ του εν τη πόλει ...

Σεβάσμιοι Πατέρες,

Χριστός Ανέστη! Κατάντικρυ του εν τη πόλει ημών Μετοχίου της Υμετέρας Ι. Μονής κείται οικόπεδον τη Ι. Μονή ανήκον αλλ' ουδεμίαν αυτή αποφέρον πρόσοδον μη ανοικοδομηθείσης της κατά την τότε γενομένων πυρκαϊάν πυρποληθείσης οικοδομής.

Συμπολίτης ημών αναλαμβάνει νυν να οικοδομήση επί του οικοπέδου τούτου ιδία δαπάνη δημόσιον Σχολείον αν η Ι. Μονή δωρήσηται τη πόλει το οικόπεδον.

Διά τούτο, Σεβάσμιοι Πατέρες, οι υποφαινόμενοι Έφοροι των Εκπαιδευτηρίων της Ελ. Ορθοδόξου Κοινότητος της πόλεως Σερρών, παρακαλούμεν τας Υ.Σ. εν ονόματι απάντων των συμπολιτών ημών όπως διά την προς τον πλησίον αγάπην, ήν ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός παρήγγειλε τοις μαθηταίς και οπαδοίς Αυτού, ευδοκούντες ποιήσητε τη πόλει ημών την δωρεάν ταύτην, δι' ης αι Σέρραι προσκτήσωνται εν Σχολείον, εν έτι πνευματικόν φυτώριον, εν ω τέκνα της Ορθοδόξου Εκκλησίας εκτραφήσονται εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου.

Η δωρεά Υμών, Σεβάσμιοι Πατέρες, θ' αποδείξη και πάλιν ότι ο Ιερός Ορθόδοξος Κλήρος, οστούν εκ των οστέων και σάρκ εκ της σαρκός του ορθοδόξου πληρώματος, μετέχει και νυν των εθνικών πόθων και ουδεμίαν παρέρχεται ευκαιρίαν όπως προαγάγη τα πνευματικά συμφέροντα της εκλεκτής ποίμνης του Κυρίου. Θ' αναγραφή δε επί μαρμαρίνης πλακός επί του μετώπου του ιδρυθησομένου Σχολείου όπως διατηρή άσβεστον εην προς την Ι. Μονήν του Κουτλουμουσίου ευγνωμοσύνην και των επελευσομένων γενεών πρόκειται δε τοις πάσι αξιομίμητον παράδειγμα Χριστιανικής αγάπης.

Νικολάου, Ν., (1992), Η μεγάλη πυρκαγιά του 1849, Σερραϊκά Ανάλεκτα, Σέρρες, σελ. 150
left
Η επιστολή αυτή στάλθηκε στις 30 Μαρτίου 1885 από τους  Κ. Καπέτη, Κ. Χόνδρο, Β. Σταμούλη και Ν. Αναγνώστου προς τη Μονή Κουτλουμουσίου.

quoteΕρώτηση
Ποιο αίτημα διατυπώνουν οι 4 Σερραίοι (έφοροι των «Κοινών της Πόλεως Σερρών Εκπαιδευτηρίων»); Τι δείχνει η επιστολή αυτή για τον ρόλο της Εκκλησίας στα εκπαιδευτικά πράγματα και την προσφορά της;

Μεγάλης ιστορικής αξίας ναοί στην πόλη μας:

Βυζαντινός ναός Αγίου Νικολάου
foto29.α.2: Βυζαντινός ναός Αγίου Νικολάου.
 Παλιός Μητροπολιτικός ναός Αγ. Θεοδώρων
foto29.α.3: Παλιός Μητροπολιτικός ναός Αγ. Θεοδώρων.
 Άγιος Γεώργιος ο Κρυονερίτης.
foto29.α.4: Άγιος Γεώργιος ο Κρυονερίτης.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 217 guests και κανένα μέλος