Ευρετήριο Άρθρου

book24 Δείτε ή κατεβάστε σε μορφή pdf
papasa Εμμανουήλ Παπάς (1772-1821)
Γεννήθηκε στο χωριό Δοβίστα Σερρών, που αργότερα μετονομάστηκε σε Εμμανουήλ Παπάς. Υπήρξε μία από τις αγνότερες μορφές του Αγώνα για την Ανεξαρτησία. Τον Μάρτιο του 1821 έδωσε το έναυσμα για την επανάσταση της Χαλκιδικής από τη Μονή Εσφιγμένου στο Άγιο Όρος. Οι ελλείψεις όμως σε πολεμοφόδια και τρόφιμα οδήγησαν την επανάσταση σε αποτυχία. Ο Εμμανουήλ Παπάς θυσίασε οικογένεια, παιδιά, πλούτη και την ίδια του τη ζωή στο βωμό της ελευθερίας.
Παλατίδης  Αναστάσιος Παλατίδης (1800 -1848)
Γεννήθηκε στο Μελένικο και πέθανε στη Βιέννη. Γιατρός στο επάγγελμα διετέλεσε ιδιαίτερος γιατρός τής αυτοκρατορικής οικογένειας των Αψβούργων. Πνεύμα φιλελεύθερο και ανήσυχο, που διαπνεόταν από φιλοπατρία συγκαταλέγεται ανάμεσα στους φωτεινούς προδρόμους που συνετέλεσαν στη μόρφωση των ομογενών και στην ηθική αναγέννηση του έθνους. Άφησε όλη την περιουσία του στο «Κοινόν» Μελενίκου, για τα σχολεία του.
Πολυζωίδης Αναστάσιος Πολυζωΐδης (1802-1873)
Ξεχωριστή προσωπικότητα και σύμβολο της δικαστικής ανεξαρτησίας. Γεννήθηκε στο Μελένικο και σπούδασε νομικά και ιστορία στη Βιέννη και στο Βερολίνο. Υπήρξε ο κύριος συντάκτης του Συντάγματος. Καταδιώχθηκε και φυλακίστηκε όταν αρνήθηκε να υπογράψει την απόφαση καταδίκης εις θάνατον του Θ. Κολοκοτρώνη. Το 1835 διορίστηκε Αντιπρόεδρος του Αρείου Πάγου και Σύμβουλος Επικρατείας.
  Εμμανουήλ Φωτιάδης (1805-1849)
Γεννήθηκε στις Σέρρες και ήταν μαθητής του μεγάλου δάσκαλου Παπαρίζου. Δίδαξε στην Ελληνική Σχολή Σερρών. Ήρθε σε σύγκρουση με εκκλησιαστικούς παράγοντες, όπως και ο δάσκαλός του και αναγκάστηκε να παραιτηθεί. Στη συνέχεια κατηγορήθηκε από τον Μητροπολίτη
Άνθιμο, για αθεϊσμό και εξορίστηκε. Όταν επέστρεψε από την εξορία, ανέλαβε το Ελληνικό Σχολείο της Θεσσαλονίκης.
doumpas Νικόλαος Σ. Δούμπας (1826-1900)
Mέγας ευεργέτης των Σερρών. Σπούδασε στην Αθήνα και εγκαταστάθηκε στη Βιέννη όπου ασχολήθηκε με την πολιτική. Εξελέγη πολλές φορές βουλευτής της Άνω Αυστριακής Βουλής. Αγωνίστηκε για την προαγωγή των ελληνικών συμφερόντων στη Μακεδονία και άλλου. Στις
Σέρρες δώρισε κατά καιρούς μεγάλα ποσά για το Δούμπειο Νηπιαγωγείο, το κτίριο της Αλληλοδιδακτικής σχολής, το Παρθεναγωγείο, το Νηπιαγωγείο και το Νοσοκομείο Σερρών.
rakitzis Κωνσταντίνου Γρηγόριος ή Ρακιτζής (1832-1906)
Ο μεγαλύτερος ευεργέτης των Σερρών. Φημιζόταν για την ανθρωπιά, τιμιότητα, μετριοφροσύνη και φιλοπατρία του. Ενδιαφερόταν για την ενίσχυση της παιδείας των υπόδουλων ελληνόπουλων. Δαπάνησε μεγάλα ποσά για το κτίσιμο του Κεντρικού Παρθεναγωγείου των Σερρών, του
Δούμπειου Νηπιαγωγείου, του Ορφανοτροφείου, ιερών ναών και αποθηκών καπνού όπου βρήκαν δουλειά πολλοί Σερραίοι.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 135 guests και κανένα μέλος