…Η είδηση της κήρυξης του πολέμου μας πάγωσε όλους. Παράτησα το γάλα και έτρεξα στο Γυμνάσιο, στην αυλή του οποίου μαζευόμαστε οι μαθητές και, κατά την συνήθεια, θα εξήρχοντο στα προπύλαια οι καθηγητές με τον Γυμνασιάρχη για την καθιερωμένη προσευχή και την είσοδό μας στις τάξεις. Όμως εκείνο το πρωινό ο Γυμνασιάρχης με τους καθηγητές δεν βγήκαν στα προπύλαια στην κανονισμένη ώρα και ενεφανίσθησαν κατά τις 11 π.μ. Θυμάμαι την νεκρική σιγή πουπροηγήθηκε από την ομιλία του Γυμνασιάρχη, που μας ανακοίνωνε την άνανδρη επίθεση των Ιταλών στην χώρα μας, την αναγκαστική διακοπή των μαθημάτων επ’ αόριστον και μας ευχήθηκε καλή τύχη και με την νίκη.

Διαλυθήκαμε με ζητωκραυγές υπέρ της Πατρίδος, χωρίς να γνωρίζουμε τί θα επιφύλασσε η μοίρα στον καθένα μας και ξεχυθήκαμε στους δρόμους. Έκπληκτοι είδαμε μία ασυνήθιστη κινητικότητα από εφίππους αξιωματικούς και στρατιώτες και σε λίγη ώρα οι πρώτες ομάδες των εφέδρων που προχωρούσαν για τον Σταθμό, με προορισμό την παρουσίασή τους και την κατάταξή τους στο Στρατό στα διάφορα Κέντρα κατάταξης…..

Γεώργιος Ν. Παπανίκος,«Μνήμες ενός παλαίμαχου δικηγόρου»

; Ερώτηση

Διάβασε  το παραπάνω κείμενο που αναφέρεται στο πώς έζησε την ημέρα κήρυξης του πολέμου ένας μαθητής του 1ου Γυμνασίου της πόλης των Σερρών. Γνωρίζετε πού βρίσκεται το ιστορικό κτήριο; Πώς κρίνετε την αντίδραση των μαθητών εκείνης της μέρας;

24.1.2

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 305 guests και κανένα μέλος