Αδελφότητες και αδελφάτα στις Σέρρες κατά τα τέλη του 19ου - αρχές του 20ου αιώνα.
Τη συγκεκριμένη περίοδο υπάρχει έντονη η συνεργατική και συνεταιριστική οργάνωση καθώς και αυξημένη συμμετοχή σε συλλογικές κοινωνικές δράσεις. Ο χαρακτήρας της συμμετοχής είναι, κατά βάση, εθελοντικός, τα κίνητρα και οι σκοποί των συμμετεχόντων στις οργανώσεις, στους συλλόγους και στα σωματεία ποικίλλουν. Ενδεικτικά:
Στην οικονομία:
α. Ιδρύονται στην ύπαιθρο και στην πόλη συνεταιρισμοί αγροτικοί, προμηθευτικοί, πωλήσεως, παραγωγής, οι οποίοι υπάγονται στην Ένωση Συνεταιρισμών Σερρών.

Πληροφορίες από το βιβλίο: Aψηλίδης, Γ., (1994), Αδελφότητες και αδελφάτα στις Σέρρες κατά τα τέλη του 19ου - αρχές του 20ου αιώνα, Σίρις 4, σελ.113-150, Σέρρες.

Στην οικονομία:
β. Οι μισθωτοί εργαζόμενοι στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, οι αυτοαπασχολούμενοι και οι επιχειρηματίες ιδρύουν σωματεία ή συνεταιρισμούς ανά κλάδο και υπάγονται κατά περίπτωση στο Εργατικό Κέντρο Σερρών, στον Εμπορικό σύλλογο, στην Ομοσπονδία Επαγγελματιών.
Στην κοινωνική ζωή:
α. Ιδρύονται οι πρώτοι αθλητικοί σύλλογοι, που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Κεντρικής Μακεδονίας π.χ. η «Αναγέννηση», ο «Ηρακλής» και ο «Απόλλων» στις Σέρρες, η «Δόξα», ο «Άρης» και ο «Κεραυνός» στο Σιδηρόκαστρο, ο «Ορφέας» στην Ηράκλεια, ο «Βισάλτης» και ο «Νέος Ηρακλής» στη Νιγρίτα, ο «Μ. Αλέξανδρος» στο Ροδολίβος, η «Νέα Ζωή» Ροδοπόλεως.
β. Ιδρύονται οι κυνηγετικοί σύλλογοι Σερρών και Νιγρίτας και το 1930 ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Σερρών.
γ. Ιδρύονται ή επανιδρύονται προσκοπικές ομάδες στις Σέρρες, Σιδηρόκαστρο, Πορρόια, Ηράκλεια, Νιγρίτα, Λευκώνα, Ν. Ζίχνη, Πρώτη, Ροδολίβος, Αλιστράτη, Πεντάπολη, Αγ. Πνεύμα και Αηδονοχώρι.
δ. Στην πόλη επανιδρύονται ο Μουσικογυμναστικός σύλλογος «Ορφεύς» Σερρών, ο Μουσικοδραματικός σύλλογος «Απόλλων» και το «Ωδείον» Σερρών που λειτουργούν μουσικά σχήματα, ορχήστρες, χορωδίες, μαντολινάτες κ.λ.π.
ε. Συνεχίζουν τη φιλανθρωπική τους δράση τους τα γυναικεία σωματεία: Φιλόπτωχος Αδελφότης Κυριών «Εμμέλεια» και η Φιλόπτωχος Αδελφότης Δεσποινίδων «Αγάπα τον πλησίον σου» στις Σέρρες και οι Αδελφότητες Κυριών και Δεσποινίδων η «Αρμονία» και η «Αναγέννηση» στο Σιδηρόκαστρο.

Έντυπα απ' την προσωπική συλλογή του Γ. Αψηλίδη. Έντυπα απ' την προσωπική συλλογή του Γ. Αψηλίδη.
 foto21.20 -21.21: Έντυπα απ' την προσωπική  συλλογή του Γ. Αψηλίδη.

Ξενοδοχείο «Κωνσταντινούπολις»

foto21.22: Ξενοδοχείο «Κωνσταντινούπολις» (Τσιάγκα, Σέρρες), 1920-1930. Γενικά Αρχεία του Κράτους Νομού Σερρών (συλλογή Κ. Φωκά).

Οι κάτοικοι της Νιγρίτας κάνουν... βόλτα
 foto21.23: Οι κάτοικοι της Νιγρίτας κάνουν... βόλτα (Μεσοπόλεμος). Γενικά Αρχείο του Κράτους Νομού Σερρών (συλλογή Κ. Φωκά)
 Μπεζεστένι και το Εσκί τζαμί (Μεσοπόλεμος).
foto21.24 Στο βάθος το Μπεζεστένι και το Εσκί τζαμί (Μεσοπόλεμος). Αρχείο Γ. Καφταντζή.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 283 guests και κανένα μέλος