«...από τον πίνακα των χρηματοδοτήσεων απουσίαζαν μεγάλες ελληνικές κοινότητες της περιοχής, όπως το Σουμπάσκιοϊ, Σαρμουσακλή, Δοβίστα, Βεζνίκο, Ροδολίβος, Βιτάστα, Κιούπκιοι, Νιγρίτα, Τσίντσιος, Αηδονοχώρι, επειδή φαίνεται ότι είχαν την δυνατότητα κάλυψης των εκπαιδευτικών δαπανών τους από ίδιους πόρους. Αντίθετα επιχορηγούνταν μικρές κοινότητες που αδυνατούσαν να διατηρήσουν ταυτόχρονα δημοτικό και νηπιαγωγείο ή ακόμη να συστήσουν και να συντηρήσουν σχολείο.»

Αψηλίδης, Γ., (2002), Χρηματοδότηση και επιθεώρηση ελληνικών σχολείων στην περιοχή των Σερρών στις αρχές του 20ου αιώνα, Σέρρες, τ.6ος, σ. 48.

Για ποιους λόγους οι κάτοικοι των χωριών αυτών είχαν τη δυνατότητα της αυτοχρηματοδότησης των σχολείων;;

«Ο κατά τον 16ο αιώνα ακμάσας διάσημος Τούρκος ιστορικός και γεωγράφος Χατζή- Κάλφας, γράφων περί Σερρών εις τους γεωγραφικούς του πίνακες αναφέρει ότι η πόλις αύτη εκαλείτο «πόλις σοφών». Επίσης ο Γ. Χατζηδάκης, καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, αποκαλούσε τας Σέρρας «Αθήνας της Μακεδονίας», θέλοντος ούτω να εξάρη την εις τα γράμματα επίδοσιν των Σερραίων και την εκ ταύτης δημιουργηθείσαν εκπαιδευτικήν παράδοσιν».

Πέννας, Π., (1966), Ιστορία των Σερρών, Αθήνα, σ. 393 - 394.

Με ποια κριτήρια πιστεύετε ότι οι Σέρρες αποκαλούνταν πόλη των σοφών; Με τον ίδιο τρόπο αποκαλείται ο τόπος μας και σήμερα; Γιατί;

Η εκπαίδευση στην Πεντάπολη Ν. Σερρών
 foto13.3: Χανουμίδης, Λ., Λασπάς, Α., Χατζηαγοράκης, Δ., Αλαχού-ζου, Μ., (2010), Η εκπαίδευση στην Πεντάπολη Ν. Σερρών, Σέρρες .

Κάντε κλικ στην εικόνα με τον έλεγχο μαθητή για να τη μεγεθύνετε. Μπορείτε να παρατηρήσετε:
α) τον τίτλο,
β) το όνομα του μαθητή,
γ) τα μαθήματα,
δ) το φύλο του εκπαιδευτικού.
Όλα αυτά τα στοιχεία τι αποδεικνύουν για την εκπαίδευση στην Τουρκοκρατία;;

Θέματα για συζήτηση

1. Η οικονομική ανάπτυξη βοήθησε την εκπαιδευτική άνοδο των Σερρών;
2. Με ποιους τρόπους η Εκκλησία και το ελεύθερο ελληνικό Κράτος βοήθησαν την ανάπτυξη της Παιδείας;
3. Γιατί το τουρκικό κράτος άρχισε να παραχωρεί προνόμια στους Βαλκάνιους λαούς;
4. Η μόρφωση με ποιους τρόπους συνέβαλλε στην επαναστατική οργάνωση στις Σέρρες;

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 31 guests και κανένα μέλος