Η πρώτη γραπτή αναφορά, η οποία μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι έχουμε εκπαίδευση στις Σέρρες, είναι για τον ιερέα Παπασυναδινό το 1610, ο οποίος γεννημένος το 1600 στο Μελενικίτσι διδάσκεται τα «κοινά γράμματα», όπως μας πληροφορεί ο ίδιος στο χωριό Καλά Δένδρα, συνέχισε στη σχολή των Σερρών και στο μοναστήρι του Τιμίου  Προδρόμου. «...+ζριη' (1610 μ.Χ.)(17β) Με επήγεν ο πατέρας μου ο παπά κυρ Σιδέρης εις τα Καλάδενδρα, εις τον διδάσκαλον τον παπά κυρ Δήμον και έμαθα εις αυτόν τα κοινά γράμματα. Εις δόξαν Χριστού...» και (21α) «Επήγα εις τον παπά κυρ Παρθένιον απάνου εις την μητρόπολιν και έμαθα την γραμματικήν, το γράψιμον και από τους ποιητάδες τον Κάτονα, τον Πυθαγόρα, τον Αριστοφάνη και τον κανόνα των Χριστουγέννων και των Φώτων». Επίσης (47α) «.. .ο παπά κυρ Ιωάννης ο Πολίτης...ήλθεν εις τα Σέρρας (το 1600 από την Κωνσταντινούπολη)...και εμάνθανεν παιδία γράμματα και έκαμεν εις τα Σέρρας χρόνους...».

Καφταντζής, Γ., (1996), Ιστορία της πόλεως των Σερρών και της περιφέρειας, Θεσσαλονίκη, τ. Γ, σ. 331.»

quote  Ερώτηση: Πώς πιστεύετε να έμαθε τα πρώτα του γράμματα ο Παπασυναδινός; Τι τον βοήθησε να γίνει ιερέας; Τι μαθήματα διδάσκεται στη συνέχεια; Γιατί απουσιάζουν κάποια;

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο ιερομόναχος Γεώργιος (Γαβριήλ) Κούντιος, ο οποίος γεννήθηκε στο Ν. Σούλι (Σουμπάσκιοϊ), γράφει το 1875 ότι τα πρώτα του γράμματα τα έμαθε στο χωριό του από τον δάσκαλο Κωνσταντίνο Ζαγορίτη. Μεταξύ των άλλων μας πληροφορεί και για τις υποχρεώσεις των μαθητών, με σκοπό τη συντήρηση των δασκάλων μεταξύ των ετών 1883 και 1888 στα οποία φοιτά στο σχολείο. Αναφέρει: «....υποχρεωμένος εις κάθε μήνα να δίδη εις τον δάσκαλον από ένα νωπόν άρτον 1,5 έως 2 οκάδων, και κατά Σεπτέμβριον από ένα καλάθι 5 μέχρι 10 οκάδων εκλεκτά σταφύλια από το αμπέλι ενός εκατοστού. Επίσης, εις κάθε απόγευμα ο κάθε μαθητής ήτο υποχρεωμένος να φέρη μαζί του από εν ξύλον ή πρινάρι δια καύσιμον χρήσιν του διδασκάλου. Κατά δε το άγιον Πάσχα όσοι προηρούντο προσέφεραν και από εν κουλίκι (τσουρέκι) και 5 έως 10 αβγά κόκκινα.».

Γεδεών, Μ., (1932),ΑποσημειώματαΧρονογράφου 7800-7973, Εν Αθήναις, σ.351 και

Βουρουτζίδης, Χ., (1996), Χρονικό Διδασκάλων στις σχολές Ι. Μ.Τ. Προδρόμου Σερρών, Περιοδικό ΓΙΑΤΙ, σ.24, σημ.10.

quote  Ερώτηση: Πώς σχολιάζετε την αμοιβή του δασκάλου από τους μαθητές σε είδος;

Ο Γάλλος περιηγητής V. Berard, μετά από ταξίδι τριών ετών στη Μακεδονία ανάμεσα στα 1890-1892, κατέληξε με θαυμασμό και απορία για τους Έλληνες αναφέροντας, ότι «.....κάθε χωρίο της Μακεδονίας έχει γραμμένο στη μετώπη του σχολείου του το όνομα του δωρητή, (τραπεζίτη, μπακάλη, καραβοκύρη, δικηγόρου), που όλη του τη ζωή ιδροκόπησε για να κερδίσει μια περιουσία και που στο τέλος τη χρησιμοποίησε με τον μόνο τρόπο που του υπαγόρευε η αγάπη του για το γένος και για τη δόξα.»

quote  Ερώτηση: Ποια ήταν τα κίνητρα των ευεργετών; Ξέρετε τα ονόματα Σερραίων ευεργετών; (θα σας βοηθήσει το κεφάλαιο με τις σημαντικές προσωπικότητες του τόπου μας).;

Κόκκινος, Γ., (1993-1994), Η πόλη των Σερρών, Σερραϊκά ανάλεκτα, Σέρρες.
Ο Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτας, Γρηγόριος Φουρτουνιάδης, και μετέπειτα Οικουμενικός Πατριάρχης, σε επιστολή του το 1833 προς τον καθηγητή Αργύριο Παπαρίζο, προκειμένου να τον πείσει να επιστρέψει στην πόλη, ανέφερε για το ποίμνιο του: «... Εμακαρίζομεν εαυτόν ευτυχή και ευδαίμονα αποκαλούντες, ότι ελάχομεν επαρχίαν πλουτούσαν, επαρχιωτών φιλομουσών, αγαπώντων την παιδείαν, τιμώντων τας μούσας, περιποιουμένων τους ελ-λογίμους και νοούντων τα αληθή της πατρίδος συμφέροντα».

Χανουμίδης Λ., Λασπάς, Α., Χατζηαγοράκης, Δ., & Αλαχούζου, Μ., (2010), Η εκπαίδευση στην Πεντάπολη Ν.Σερρών, Σέρρες, σ. 107

quote  Ερώτηση: Ποια στοιχεία έκαναν τον τότε Μητροπολίτη να αισθάνεται ευτυχής που διακονούσε στην επαρχία Σερρών;

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 208 guests και κανένα μέλος