Η συνοικία των Ταξιαρχών στην Αλιστράτη.
13.5: Η συνοικία των Ταξιαρχών στην Αλιστράτη.

Επιστολή του Γεράκη Μάλαμα (ενός πλούσιου Σερραίου εμπόρου) προς τον μαθητή γιο του (που φοιτά στη σχολή της Αλιστράτης)

Σέρραι τη 11η Απριλίου 1844 ...

Υιέ μου Κωστάκη, Εις Αλιστράτιον.
Χθες από τον Παναγιώτη έλαβα το γράμμα σου και εχάρικα διά το της υγείας σας αίσιον και μάλλον διά την ειμέλειαν άχρι διά τα μαθήματά σου. Ελυπήθην όμως εξ άλλου οπόσον να αμελήσεις τα Γερμανικά και βλέπων την εικόνα του γραψίματός σου να τηνχαλάσης όλων διόλου και τέλος δεν εστάθης όλως διόλου εις τον λόγον που μας έδωκες εδώ. Κύταξε λοιπόν Κωστάκη μου να μελετάς τα μαθήματά σου καθ' εκάστην διά να προχωρήσεις όσον το δυνατόν το ογλιγορότε-ρον προς ωφέλειάν σου.

Εν τούτοις ασπαζόμενος σε μένω

Ο πατήρ σου Γ. Μάλαμας

Πραζιούτης, Ι., (1998), Η Αλιστράτη Σερρών τα σπήλαιά της και το φαράγγι του Αγγίτη, Σέρρες.

»

Ποιες ιστορικές πληροφορίες μας δίνει αυτή η επιστολή; Γιατί το 1844 είχε τόση σημασία η γνώση της γερμανικής γλώσσας;

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 98 guests και κανένα μέλος