Κεντρικό Παρθεναγωγείο «Γρηγοριάς»
 foto13.4Q Κεντρικό Παρθεναγωγείο «Γρηγοριάς» (1891-1913)
Αρχείο Γ. Καφταντζή .

α. Ο Ρωμαιοκαθολικός πάστορας Γκέρχαλ στα 1575 έγραφε σε επιστολή του: «..Πουθενά σε ολόκληρη την Ελλάδα δεν ευδοκιμεί η μελέτη. Δεν υπάρχουν δημόσιες ακαδημίες ή καθηγητές, με εξαίρεση τα κοινά σχολεία, όπου διδάσκονται τα αγόρια ανάγνωση με το Ωρολόγιο, την Οκτώηχο, το Ψαλτήριο και άλλα βιβλία που χρησιμοποιούνται στις ακολουθίες. Ελάχιστοι όμως από τους ιερείς και τους μοναχούς κατανοούν πραγματικά αυτά τα βιβλία..».

Κόκκινος, Γ., (2009), Καλά Δένδρα Νομού Σερρών, Σέρρες, σ. 115

β. «..οι μαθηταί καθήμενοι χαμαί επί ψιάθων ανεγίγνωσκον ομού. Ταύτα διηυθύνοντο υπό κληρικών ιδίως, οι οποίοι μάλλον εκκλησιαστικά βιβλία εχρησιμοποίουν δια την διδασκαλίαν των Ελληνοπαίδων..».

Αγγέλου - Βλάχου, Έ, (1935), Η Παιδεία εις τας τουρκοκρατούμενας Σέρρας, σ. 1.

Οι παραπάνω πηγές δείχνουν τον τόπο και τρόπο διδασκαλίας τα πρώτα χρόνια της Τουρκοκρατίας. Έχετε ακούσει κάτι για το κρυφό σχολειό;

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 128 guests και κανένα μέλος