«Στα σχολεία αυτά φοιτούν 1700 μαθητές, αγόρια και κορίτσια. Υπάρχουν τάξεις αρχαρίων και για τα δύο φύλα και ανώτερες τάξεις, οι οποίες μέσα στη χώρα ονομάζονται γυμνάσια. Σ' αυτά τα γυμνάσια είναι που προετοιμάζουν τους δασκάλους και τις δασκάλες του σχολείου, οι οποίοι προορίζονται για τα πολυάριθμα γειτονικά χωριά των Σερρών... επισκεπτόμενος τις τάξεις των αρρένων, παραβρέθηκα στην ερμηνεία μιας ωδής του Ορατίου. Στο γυμνάσιο των θηλέων βρήκα έναν δάσκαλο που παρέδιδε στις νεαρές δεσποινίδες μαθήματα ψυχολογίας... το εργαστήριο της φυσικής είναι πολύ φτωχό. Τουλάχιστον όμως διαθέτει τα κυριότερα κατάλληλα γι' αυτή τη μελέτη όργανα».

Επιστολή του καθολικού ιερέα Casimit Hypert (18 Μαΐου 1888) προς τον Γενικό Ηγούμενο του τάγματος στο Παρίσι, τον κ. Antoine Fiat.»

Ποιος ήταν ο σκοπός της λειτουργίας των Γυμνασίων και τι μαθήματα διδάσκονταν οι μαθητές;

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 169 guests και κανένα μέλος